Tovább a tartalomhoz

A Tercett-Trió 2020. december 4-i adására az énekkari művészek a tőlük megszokott módon ismét egy nemzet zeneirodalmával készültek, ezúttal orosz esttel jelentkeztek, de az adventi készülődés idején a Zenekar műsorából sem hiányozhatott egy csokorra való részlet A diótörő balettzenéjéből. A közvetítés 20:00 órától volt látható a Facebookon és az Origón.

Az Opera Kórus műsorának első részében egy talán kevésbé ismert zeneszerző dalaiból adott válogatást. Alekszandr Szergejevics Dargomizsszkij (1813–1869) munkássága jelentős hatással volt a 19. század orosz zeneművészetére, őt tekintik a zenei realizmus megteremtőjének. Operák, zenekari és zongoradarabok mellett számos vokális művet komponált orosz és európai költők verseire. Az esten Kórusművek című ciklusából négy rész, a Bunyin, Vjazemszkij, Puskin és Zsukovszkij költeményeire komponált Над могилой (A sír felett) – No. 18, Что, мой светик луна (Mi van, fényes holdacskám...) – No. 3,  Ты и Вы (Te és ön) – No. 2, Минувших дней очарованья (Az elmúlt napok gyönyörűségét...) – No. 10 hangzott el. Pjotr Iljics Csajkovszkijt (1840–1893) nem kell bemutatni az opera, a balett és a zenekari művek kedvelőinek, az OperaLive-sorozatban is többször hallhattak már részleteket operáiból és balettzenéiből. Azt viszont kevesebben tudják, hogy száznál is több dalt komponált, melyek közül a műsorban a Ночь (Éjszaka) csendült fel. Az est közreműködőit, Szarvas Tünde, Bagosi Orsolya, Novák János és Tarnai Dávid énekkari művészeket Szirtes Katalin kísérte zongorán.

Az Opera Zenekar kortárs és klasszikus karácsonyi művekkel lepte meg a közvetítés nézőit. Kovács Zoltán (1969–) zenekari művész, fagott szólamvezető zeneszerzőként is komoly elismerést szerzett magának, 2009-ben Erkel-díjjal tüntették ki. Oratorikus, zenekari és kamaraműveit nemcsak a legnagyobb hazai zenekarok, de külföldi együttesek is rendszeresen műsorukra tűzik. Klarinétra írt Álomtáncok No. 3 című darabját Rumy Balázs, Galavics Gábor, Pálfi Csaba és Novák András szólaltatták meg. A műsorban egy másik kortárs zeneszerző, Garwood Whaley (1942–) különleges műve is helyet kapott: a Dialogue for Snare Drum and Timpani (Párbeszéd pergődobra és timpanira) Nagy Roland és Maros Ádám ütőhangszeres művészek előadásában hangzott el. Napjaink zenéje mellett a karácsonyi ünnepkört megidéző szerzemények is szerepeltek az estén. Csajkovszkij A diótörő című mesebalettjéből a méltán legnépszerűbb részletek – Nyitány, Induló, Trepak (Orosz tánc), Virágkeringő – csendültek fel rézfúvósokra hangszerelt változatban Könyves-Tóth Mihály és Dávida Tamás trombitaművészek, valamint Bencze Csaba és Zakó Norbert harsonaművészek tolmácsolásában. Johann Sebastian Bach (1685–1750) kompozíciói szintén elengedhetetlen részei az adventi készülődésnek. Négyszólamú korálok című gyűjteményéből az Ich rufe zu dir, Herr Jesu Christ (BWV 185), a Herr Christ, der einig Gotts-Sohn (BWV 164), a Nun danket alle Gott (BWV 252) és a Du, o schönes Weltgebäude (BWV 56) kezdetű részeket a Tallián András (hegedű), Mészáros Balázs (brácsa), Miskolczi Anita (cselló) és Miklós Attila (nagybőgő) zenekari művészekből álló kvartett adta elő.

Az est rendezője Kovács Katalin, műsorvezetője Gyüdi Melitta volt.

Balettművészeink az egészségügyi óvintézkedések miatt nem tartottak próbákat, így a Tercett-Trió műsorában sem tudtak fellépni. Köszönjük megértésüket!

A műsor visszanézhető ITT.

Fotó: Rákossy Péter