Tovább a tartalomhoz

2021. február 22-én, a Tercett-Trió sorozat 20. adásában énekkari művészeink a dalköltészet egyik utolsó képviselőjének állítottak emléket, míg zenekari művészeink mesterek és tanítványok szerzeményeit tűzték műsorukra. A közvetítés 20:00 órától volt látható a Facebookon és az Origón.

Az Opera Énekkara több alkalommal jelentkezett olyan műsorral, amellyel valamely zeneszerzőnek állított emléket egy évforduló alkalmából. Ezúttal a 118 éve, éppen február 22-én elhunyt osztrák komponista, a zenei dal egyik legnagyobb mestere, Hugo Wolf (1860–1903) előtt tisztelegtek egy dalciklussal. Közel 300 ilyen alkotást írt, s ezekben az úgynevezett „pszichologikus dalokban” a zene és a vers olyan bensőségesen és pontosan átjárják egymást, hogy sokan őt tekintik a német Lied utolsó és legnagyobb képviselőjének. A Goethe költeményeit megzenésítő Mignon-dalok című ciklusát Haris Nadin és Leszkovszki-Tóth Éva adta elő Andrássy-Neuenstein Krisztina zongorakíséretével. 

Az Opera Zenekar programjában olyan zeneszerzők műveivel ismerkedhettek meg a közvetítés nézői, akiknek más komponistákra gyakorolt hatása igen jelentős. Saverio Mercadante (1795–1870) népszerű olasz szerző volt, s bár az utókor kevéssé ismeri, operáinak felépítése, dallamvezetése és hangszerelése nagy hatással volt Verdire. Fuvolára, angolkürtre, hárfára és csellóra komponált F-dúr szerenád című darabját Biró ZsófiaBaráth NóraSimon Beáta és Stankowsky Endre zenekari művészek szólaltatták meg. A londoni Bachként is ismert koraklasszicista zeneszerző, Johann Christian Bach (1735–1782) munkássága Mozartra volt nagy hatással, akinek gyermekkorában több hónapon át tanítója is volt a brit fővárosban. C-dúr fuvolakvartettjét (W.B 64) V. Menyhárt ZsuzsannaGjorgjevic Dóra (fuvola), Dóczi Áron (hegedű) és Boldoghy Kummert Péter (cselló) adta elő. A műsorban a „kis” tanítvány egy darabja is helyet kap. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) már sikeres zeneszerzőként többször utalt arra, hogy mennyit köszönhet londoni mesterének. Kürtkvintettjének I. tétele Benyus János (kürt), Nagao Haruka (hegedű), Kondor Péter (brácsa), Tóth Balázs (brácsa) és Fejérvári János (cselló) tolmácsolásában hangzott el.

A közvetítés visszanézhető ITT.

Fotó: Berecz Valter