Velence csatornái vizes valójukban elevenednek meg Almási-Tóth András rendezésében, amely Amilcare Ponchielli legsikerültebb művét állítja színpadra 2019. február 22-én az Erkel Színházban. A 20 év kihagyás után műsorra tűzött darabban a pályafutása 25. évfordulóját ünneplő Sümegi Eszter debütál a címszerepben. A rendkívüli előadói apparátust igénylő művet Kesselyák Gergely vezényli, a darab híres balettbetétjét, az Órák táncát Barta Dóra koreografálta.
Klasszikus/neoklasszikus tánc kategóriában első helyezést ért el a berlini TANZOLYMP Nemzetközi Táncfesztiválon Ruip Katica, a Magyar Nemzeti Balettintézet – a Magyar Nemzeti Balett előkészítő iskolájának – 3. évfolyamos növendéke. A tehetséges fiatal táncos teljesítménye alapján lehetőséget kapott, hogy bemutatkozhasson a Theater des Westensben február 18-án megrendezett gálán is, ahol zajos sikert aratott.
Tomboló sikert aratott Edita Gruberova a Lammermoori Lucia címszerepében, ám rajta kívül is négy másik kiváló külföldi és magyar énekes örvendezteti meg az Erkel Színház közönségét a következő hetekben. Az Opera saját kiválóságai, Kolonits Klára és Sümegi Eszter főszerepekben, míg Elīna Garanča és Sonya Yoncheva gálaesteken lép a közönség elé, de az Opera Zenekar kíséri Olga Peretyatko áriaestjét is a Müpában.
Koncertszerű Puccini-operák, balett- és szimfonikus esteket követően február 4-vel indult útjára a Magyar Állami Operaház verista operagálája, amely a korábbi bérletes produkciókhoz hasonlóan 10 városba látogat el április 24-ig. A turné koncertszerű operaelőadásai között február 8-án Szegeden sztárszereposztással debütál a Bohémélet, míg a Tosca Salgótarjában búcsúzik ugyancsak illusztris előadógárdával a hónap végén.
A közelmúltban elhunyt balettművész, balettmester, a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja és Mesterművésze, Kun Zsuzsa búcsúztatása 2019. február 12-én 11:15-kor lesz a Farkasréti temető Makovecz-ravatalozójában.
Korunk egyik legnagyobb, karrierjének abszolút csúcsán lévő énekesnője a lett származású mezzoszoprán. Hatalmas és szép színű hangja, sugárzó megjelenése operaszínpadra predesztinálja, most azonban koncertműsorral érkezik az Erkelbe.
Szeretettel várjuk azoknak a gyermekeknek a jelentkezését, akik szeretnének a Magyar Állami Operaház Gyermekkarában énekelni: jó hallással, tiszta énekhanggal rendelkeznek és 1-10. évfolyamon folytatják tanulmányaikat a 2019-2020. tanévben.
Különleges évad a Magyar Állami Operaház történetében a 2018/19-es, „Puccini Itáliája” nevezetű szezon. Az Andrássy úti Ybl-palota korszerűsítése nemcsak az épület megújítását jelenti, hanem annak a kapcsolatnak az ápolására is lehetőséget ad, amely a dalszínházat a fővároson kívüli, igényes és kultúraszerető közönséghez fűzi.
A Magyar Nemzeti Balett a bővülő balettrepertoárra való tekintettel a 2019/20-as évadban is indít klasszikusbalett-előkészítő tanfolyamot!
Kolonits Klára
magánénekesnőszoprán
Kolonits Klára Budapesten született. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Tanárképző Intézetének magánének szakán szerzett diplomát, majd a Debreceni Csokonai Színház tagja lett. Korai szerepei között Nannetta (Falstaff), Almaviva grófné (Figaro házassága), Olympia-Giulietta-Antónia (Hoffmann meséi), Fiordiligi (Così fan tutte) és az Éj királynője (A varázsfuvola) találhatóak. Számos nemzetközi énekversenyen díjat nyert, 2002-ben a Magyar Állami Operaház magánénekesnője lett. A budapesti színpadokon többek között fellép Donna Anna (Don Giovanni), Fiordiligi (Così fan tutte), Konstanze (Szöktetés a szerájból), Fauno (Ascanio in Alba), az Éj királynője (A varázsfuvola), Giulietta (Capuletek és Montague-k), Violetta (Traviata), Odabella (Attila), Gilda (Rigoletto), Luisa Miller, Melinda (Bánk bán) és Szilágyi Erzsébet (Hunyadi László) szerepében. Vendégként Traviatát énekelt Pozsonyban, Ljubljanában, Eszéken, Ostravában, Debrecenben, a Schloss-Kirchstetteni Fesztiválon és Szombathelyen, Gildát Kolozsváron és Miskolcon, Odabellát Budapesten (BudaFest) és Miskolcon, Olympiát-Giuliettát-Antóniát Szolnokon, Brnóban és Gijónban és a Miskolci Operafesztiválon, a Puritánok Elviráját Zamárdiban, a Lammermoori Lucia címszerepét Szombathelyen és a Ferencvárosi Ünnepi Játékokon a Bakáts téren, Beatrice di Tendát és Lucrezia Borgiát Koppenhágában, Donna Annát Prágában, Brnóban, Zágrábban, Kassán és a Gars am Kamp-i Open Air Fesztiválon, az Éj királynőjét pedig Amszterdamban, Hágában, Weimarban, Linzben és a Savonlinnai Operafesztiválon, ez utóbbin finn nyelven. Hangverseny-repertoárja Mozarttól („Popoli di Tessaglia”, „Vorrei spiegarvi o Dio”, „No, che non sei capace”, Exsultate Jubilate és egyéb koncertáriak és egyházi művek) és Händeltől (a Feltámadási Oratóriumban az Angyal, Messiás) Verdi Requiemjén és az eredeti nyelveken énekelt dalkoncerteken át egészen a kortárs zenéig ível (Kurtág, Eötvös, Boulez) – részt vett többek között Dinyés Dániel, Jörg Widmann és Gija Kantscheli műveinek magyarországi bemutatóin is. 2009-ben a Hunnia Records égisze alatt megjelent Liszt-dalokból álló lemeze, melyet Fonogram díjra jelöltek. 2010-ben Liszt díjat kapott. 2013-ban a Magyar Állami Operaház kamaraénekesi címmel tüntette ki. Bel Canto Reloaded című szóló árialemeze 2014 decemberében jelent meg, Dinyés Dániel vezényletével közreműködött a Hungarian Studio Orchestra. A felvétel egyhangúlag lelkes kritikai fogadtatása nyomán a közönség körében is megnőtt az érdeklődés a bel canto darabok iránt. 2016-ban Székely Mihály-emlékplakettet kapott.