
A zenehallgatás és az olvasás között nincs is akkora különbség, mint azt elsőre gondolnánk. Egy emlékezetes estéhez ugyanazokra van szükség: egy kifogástalan alapműre, figyelemre, amit nem rabol el a pittyegő telefon, és persze egy kis nyugalomra, ami megengedi, hogy teljesen átadjuk magunkat az élménynek.
Friss könyvajánlók az OPERA előadásaihoz:
Tosca – Ungváry Krisztián: Kiugrás a történelemből
A zsarnokság természete sosem változik: tudta ezt Puccini is, és tudta ezt a darabot színpadra állító rendező–főigazgató Ókovács Szilveszter is, amikor úgy döntött, hogy az előadás az ötvenes évek díszletei között fog megelevenedni. A harsány vidámsággal aligha vádolható korszak jobb megismeréséhez kiváló történelmi hátteret ad Ungváry Krisztián új könyve, amelyből a diktatúra előzményeit és a 40-es évek világpolitikai alkuit ismerhetjük meg.
Dido és Aeneas – Csernus Imre: Én és te
A szerelem végzetes lehet, ebben jó eséllyel egyetértene Purcell és Csernus Imre. Ám az ismert pszichológus legújabb könyve abban is segít, hogy elkerüljük a drámai végkifejletet, és az operák gyakori tanulságával szemben boldog, élhető kapcsolatot alakítsunk ki.
János Vitéz – Fábián Janka: A szabadság szerelmesei
A reformkor nemcsak egy fejezet az iskolai tankönyvekből, hanem a múlt egyik legizgalmasabb korszaka, amivel picit talán mégis kevesebbet foglalkozunk a kelleténél. Ne várjuk meg a következő március 15-i ünnepséget, inkább lapozzuk fel már most Fábián Janka új regényét, amiben a szemük láttára kel életre egy sor legendás korabeli alak! Szabadság? Szerelem? Pontosan ezekről szól ez a regény – no és nem kevés intrikáról.
Fából faragott királyfi – David Attenborough: Élet a bolygónkon
Minden idők legaszályosabb nyara után könnyű belátni, hogy a természet immár Tündér nélkül is képes megmutatni rémisztő arcát. És bár a fabábuk még nem keltek életre körülöttünk, az élet ott van mindenhol, olykor egészen meglepő formában. Ki más tudna erről hitelesebben és meghatóbban mesélni, mint az ismeretterjesztés lovaggá ütött kortárs hőse, David Attenborough?
Schicchi 2.0 – Jonas Jonasson: A próféta és a hülye
A Gianni Schicchi nemcsak Puccini életművéből tűnik ki humorával, hanem a vígoperák sorából is. Merjünk egy kicsit szórakozni, különösen az év legborongósabb hónapjaiban, és a mediterrán vígopera mellé tegyük oda a skandináv humor nagymesterének új könyvét is!
Háború és béke – Tim Marshall: A földrajz hatalma
Kevés aktuálisabb kérdés létezik ma, minthogy mi okozza a háborúkat és mi a béke törékeny időszakait. Tim Marshall elbűvölő részletességgel és könnyedséggel ered a válasz nyomába, könyvei pedig pontosan megmutatják, milyen összetett nemzetközi konfliktusok és szövetségek hálójában éljük mindennapjainkat.
Ring-tetralógia – Matt Ralphs: Skandináv mítoszok
Az óriásokkal nem érdemes ujjat húzni. Hogy miért nem? Wagner 16 órás válaszát május óta teljes pompájában csodálhatja az Operaház közönsége, Matt Ralphs pedig szerény 144 oldalban, de gyerekek számára is könnyen emészthető formában mesél az északi mítoszok és legendák világáról.
Diótörő – E. T. A. Hoffmann: Diótörő és Egérkirály
Ha van egyetlen történet, ami nélkül nincs karácsony, az a Diótörő. Az Operaház ünnepi előadásain generációk nőttek fel, és bízunk benne, hogy a Libri ünnepi szezonra megjelent Diótörő-díszkötete is hasonlóan maradandó élményeket fog szerezni az olvasóknak.
Fotó: Talabér Géza / Libri Könyvesboltok