Társulat

Pongor Ildikó

Pongor Ildikó

balettművész, gyakorlat- és próbavezető balettmester, Mesterművész, Örökös Tag
 

Tagság kezdete a Magyar Állami Operaházban: 1972

Tanulmányok:
Vaganova Akadémia, Szentpétervár
Állami Balett Intézet (1971)
Mesterek:
Nádasi Marcella, Merényi Zsuzsa

Versenyek:
Várnai Nemzetközi Balettverseny – 3. díj (1976)

Művészi pálya:
Magyar Állami Operaház (1972–1998)
A Magyar Nemzeti Balett művészeti vezetője (1989–1991)
Vendégszereplések:
Japánban és a Távol-Kelet más országaiban 12 alkalommal (1970–1981)
Észak-Amerikában
A Bécsi Állami Operaház állandó sztárvendége (1981–1985)
Vezető szólista Stockholmban (1989–1991)
Táncolt Európa számos nagyvárosában, Mexikóban, Dél-Koreában, Hongkongban, Kanadában, Tajvanon

Egyéb szakmai tevékenység:
Társkoreográfus: Don Quijote és A hattyúk tava (Magyar Állami Operaház)
Próbavezető balettmester: Petipa/Muchamedov/Minkus: A bajadér (2008, Magyar Állami Operaház)
A következő darabok szólistáit készítette fel: A diótörő, Sylvia, Spartacus, A csodálatos mandarin, A bahcsiszeráji szökőkút, A kalóz, A rosszul őrzött lány, Etűdök, Anyegin, Mayerling (Magyar Állami Operaház)

Főbb szerepei:
Vajnonen/Aszafjev: Párizs lángjai – Jeanne
Lavrovszkij/Adam: Giselle – Giselle
Harangozó/Ivanov/Csajkovszkij: A hattyúk tava – Odette/Odile
Seregi/Delibes: Sylvia – Diana
Seregi/Hacsaturján: Spartacus – Flavia
Harangozó/Delibes: Coppélia – Swanilda
Ashton/Herold: A rosszul őrzött lány – Lise
Zaharov/Aszafjev: A bahcsiszeráji szökőkút – Zaréma
Fodor/Bach/Presser: Próba – Mária Magdolna
László/Vukán: Derby – A lány
Róna/Csajkovszkij: Csipkerózsika – Carabosse
Pártay/Csajkovszkij: Anna Karenina – Anna Karenina
Seregi/Mendelssohn: Szentivánéji álom – Titánia
Imre/Schumann: Asszonysors – Asszony
Seregi/Bartók: A csodálatos mandarin – A leány

Díjak és elismerések:
A Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagja (2006)
A Magyar Állami Operaház Mesterművésze (2003)
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2001)
A Magyar Állami Operaház Örökös Tagja (1996)
Kiváló művész (1990)
Kossuth-díj (1985)
Érdemes művész (1982)
Liszt-díj (1978)

Előadásai az évadban

október 6. 18:00
balett 14 főpróba
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
október 8. 19:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
05. Hágai Katalin bérlet
október 9. 11:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
09. Pongor Ildikó bérlet
október 12. 19:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
34. Orosz Adél bérlet
október 14. 19:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
06. Dózsa Imre bérlet
október 19. 19:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
15. Szakály György bérlet
október 21. 19:00
balett 14
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

MAYERLING

Magyar Állami Operaház
16. Kincses Veronika bérlet
november 30. 19:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A DIÓTÖRŐ

Magyar Állami Operaház
06. Dózsa Imre bérlet
december 2. 19:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A DIÓTÖRŐ

Magyar Állami Operaház
37. ifj. Harangozó Gyula bérlet
december 4. 11:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A DIÓTÖRŐ

Magyar Állami Operaház
09. Pongor Ildikó bérlet
december 11. 18:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A DIÓTÖRŐ

Magyar Állami Operaház
05. Hágai Katalin bérlet
április 13. 18:00
balett főpróba
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE – MVM OperaKaland

Magyar Állami Operaház
április 15. 19:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
április 16. 11:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
09. Pongor Ildikó bérlet
április 16. 19:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
április 19. 19:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
06. Dózsa Imre bérlet
április 21. 19:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
16. Kincses Veronika bérlet
április 23. 11:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
április 23. 19:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház
05. Hágai Katalin bérlet
április 30. 11:00
balett
Marius Petipa / Alekszandr Gorszkij / Kaszjan Golejzovszkij / Michael Messerer / Ludwig Minkus

DON QUIJOTE

Magyar Állami Operaház