Társulat

Pongor Ildikó

Pongor Ildikó

balettművész, gyakorlat- és próbavezető balettmester, Mesterművész, Örökös Tag
 

Tagság kezdete a Magyar Állami Operaházban: 1972

Tanulmányok:
Vaganova Akadémia, Szentpétervár
Állami Balett Intézet (1971)
Mesterek:
Nádasi Marcella, Merényi Zsuzsa

Versenyek:
Várnai Nemzetközi Balettverseny – 3. díj (1976)

Művészi pálya:
Magyar Állami Operaház (1972–1998)
A Magyar Nemzeti Balett művészeti vezetője (1989–1991)
Vendégszereplések:
Japánban és a Távol-Kelet más országaiban 12 alkalommal (1970–1981)
Észak-Amerikában
A Bécsi Állami Operaház állandó sztárvendége (1981–1985)
Vezető szólista Stockholmban (1989–1991)
Táncolt Európa számos nagyvárosában, Mexikóban, Dél-Koreában, Hongkongban, Kanadában, Tajvanon

Egyéb szakmai tevékenység:
Társkoreográfus: Don Quijote és A hattyúk tava (Magyar Állami Operaház)
Próbavezető balettmester: Petipa/Muchamedov/Minkus: A bajadér (2008, Magyar Állami Operaház)
A következő darabok szólistáit készítette fel: A diótörő, Sylvia, Spartacus, A csodálatos mandarin, A bahcsiszeráji szökőkút, A kalóz, A rosszul őrzött lány, Etűdök, Anyegin, Mayerling (Magyar Állami Operaház)

Főbb szerepei:
Vajnonen/Aszafjev: Párizs lángjai – Jeanne
Lavrovszkij/Adam: Giselle – Giselle
Harangozó/Ivanov/Csajkovszkij: A hattyúk tava – Odette/Odile
Seregi/Delibes: Sylvia – Diana
Seregi/Hacsaturján: Spartacus – Flavia
Harangozó/Delibes: Coppélia – Swanilda
Ashton/Herold: A rosszul őrzött lány – Lise
Zaharov/Aszafjev: A bahcsiszeráji szökőkút – Zaréma
Fodor/Bach/Presser: Próba – Mária Magdolna
László/Vukán: Derby – A lány
Róna/Csajkovszkij: Csipkerózsika – Carabosse
Pártay/Csajkovszkij: Anna Karenina – Anna Karenina
Seregi/Mendelssohn: Szentivánéji álom – Titánia
Imre/Schumann: Asszonysors – Asszony
Seregi/Bartók: A csodálatos mandarin – A leány

Díjak és elismerések:
A Halhatatlanok Társulatának Örökös Tagja (2006)
A Magyar Állami Operaház Mesterművésze (2003)
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2001)
A Magyar Állami Operaház Örökös Tagja (1996)
Kiváló művész (1990)
Kossuth-díj (1985)
Érdemes művész (1982)
Liszt-díj (1978)

Előadásai az évadban

december 18. 11:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A diótörő

Erkel Színház – Nagyszínpad
december 19. 11:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A diótörő

Erkel Színház – Nagyszínpad
január 2. 11:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A diótörő

Erkel Színház – Nagyszínpad
január 8. 11:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A diótörő

Erkel Színház – Nagyszínpad
január 8. 18:00
klasszikus balett 6
Wayne Eagling / Solymosi Tamás / Pjotr Iljics Csajkovszkij

A diótörő

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 5. 11:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 5. 19:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 11. 19:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 13. 11:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 19. 11:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 19. 19:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 26. 11:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 26. 19:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
február 27. 19:00
klasszikus balett 6
Sir Frederick Ashton / Ferdinand Hérold

A rosszul őrzött lány

Erkel Színház – Nagyszínpad
március 14. 19:00
balett 18 premier
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 16. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 19. 11:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 24. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 26. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 27. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
március 30. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
április 2. 19:00
balett 18
Sir Kenneth MacMillan / Liszt Ferenc / John Lanchbery

Mayerling

Operaház – Nagyszínpad
május 20. 18:00
balett főpróba
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 21. 11:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 21. 19:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 22. 11:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 26. 19:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 27. 19:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 28. 19:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
május 29. 19:00
balett
Seregi László / Szergej Prokofjev

Rómeó és Júlia

Operaház – Nagyszínpad
június 25. 11:00
balett 12
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze

Anyegin

Operaház – Nagyszínpad
június 26. 11:00
balett 12
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze

Anyegin

Operaház – Nagyszínpad
június 26. 19:00
balett 12
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze

Anyegin

Operaház – Nagyszínpad
június 29. 19:00
balett 12
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze

Anyegin

Operaház – Nagyszínpad
június 30. 19:00
balett 12
John Cranko / Pjotr Iljics Csajkovszkij / Kurt-Heinz Stolze

Anyegin

Operaház – Nagyszínpad